سایت در حال بروزرسانی میباشد لطفا برای استعلام موجودی کالا با شماره تلفن های 66736545 و 66732490 تماس حاصل فرمایید.

اهمیت نورپردازی در نمای ساختمان ها

Exterior lighting of the building

چراغ LED

کسی فکرش را نمی کرد که بعد از اختراع اولین چراغ LED  که در مقایسه با نمونه های امروزی بسیار پیش افتاده تر بود، مدل های چراغ LED  تا این حد رشد و تنوع پیدا کند. چراغ LED  به نسبت محصولات دیگر روشنایی ساختمان، برق کمتری مصرف میکنند،رزولوشن بیشتری دارند، بیشتر از آن که گرما تولید کنند نور ساطع می‌کنند.
خوب دیگه چی ازاین بهتر ! البته در کنار تمامی این ویژگی ها پروژکتور ال ای دی اگر طول عمر بالا و قابلیت انعطاف در زاویه تابش نور را اضافه کنیم کاملا به معماران و کارشناسان نورپردازی حق خواهیم داد که چراغ LED را جایگزین چراغهای تنگستنی قدیمی کنند.
چراغ LED  کاربرد های فراوانی در زمینه های مختلف دارد اما اگر بخواهیم به صورت ویژه چراغ  LED در نمای بیرونی ساختمان بررسی کنیم باید آنها را به دو نوع کلی پروژکتور ال ای دی و وال واشر ال ای دی تقسیم کنیم.

اهمیت استفاده از  نورپردازی در نمای بیرونی  ساختمان

 نمونه های مختلف چراغ LED  از جمله پروژکتور ال ای دی و وال واشر ال ای دی جز به روزترین و آخرین تجهیزاتی روشنایی هستند که بعد از کشف برق و نور توسط فیزیک دان  بزرگ ادیسون در رفع نیازها، خلق بناها و ساختما ن های زیبا بشر را یاری می دهد.
اهمیت به زیبایی و باشکوه بودن یک بنا و ساختمان به وسیله نورپردازی چیزیست که بعد از مشاهده بناهای تاریخی تمدن های مختلف در ادوار تاریخ می توان به آن پی برد با این تفاوت که معماران  از جمله معماران بی نظیر ایرانی با تکنیک های مختلف نورپردازی و در نهایت ظرافت و با استفاده از مواهب طبیعی هنر زیبای نور پردازی را به کار بسته اند.
در ادامه قصد داریم به مزایا و معایب نور پردازی ساختمان و ویژگی های متنوع چراغ LED 5و انواع آن یعنی پروژکتور ال ای دی و وال واشر LED  آشنا کنیم  پس ما رو تا پایان مطلب همراهی کنید  تا با تاثیرات خارق العاده نورپردازی در نمای بیرونی ساختمان مطلع شوید.

انواع  نورپردازی در نمای بیرون ساختمان

 نورپردازی هتل ها، موزه ها، بنا های تاریخی و مساجد
شروع تاریخچه نور پردازی را می توان در نورپردازی موزه ها، کلیسا‌ها، مساجد جستجو کرد البته با این تفاوت که به جای استفاده ازچراغ LED و پروژکتور ال ای دی از شمع، فانوس و مشعل ها و نور ماه در شب و پراکنده کردن نور خورشید با عبور دادن از شیشه های رنگی با استفاده از ورودی و زاویه های مختلف در علم زیبای معماری به کار گرفته شد. البته امروزه به علت مزایا بالا چراغ های LED، نور پردازی این مکان ها و بنا ها به وسیله پروژکتور ال ای دی  و وال واشر   ال ای دی که در ادامه مفصل به آن می پردازیم انجام میگردد.

نورپردازی معابر عمومی ،پارک ها و محوطه ها
نور پردازی در معابر عمومی ،پارک ها و محوطه های سبز در کنار شیوه های مرسوم خود عمدتا با استفاده از نوع خاصی از چراغ LED  یعنی پروژکتور ال ای دی های دفنی انجام می‌گردد. پروژکتور ال ای دی   دفنی نوع خاصی از پروژکتور ال ای دی هستند که در زمین درون محفظه های ویژه ای که از معرض آب و ضربه ایمن هستند نور را از پایین به بالا می تابند و پرتوهای نوری و سایه های زیبایی را خلق میکنند. پروژکتورهای دفنی را می توان از نمونه های مرسوم کاربرد پروژکتور ال ای دی در زیباسازی فضای های شهری دانست.

نورپردازی نمای بیرونی ساختمان مسکونی و تجاری
این شیوه از نور پردازی که با استفاده از ترکیب هوشمندانه انواع چراغ LED  یعنی پروژکتور های ال ای دی و وال واشر ال ای دی  انجام میگردد را می توان پر کاربرد ترین نوع نور پردازی با پروژکتور ال ای دی دانست. پروژکتور ال ای دی  اگر به صورت درست و اصولی در نورپردازی به کار گرفته شود، می تواند تاچندین برابر به ارزش و زیبایی یک ساختمان بیفزاید.
فرقی نمی کند ساختمان ما مسکونی باشد یا تجاری آنچه که ثابت است این است که نور پردازی با برجسته سازی و نمایش جنبه های متفاوت یک ساختمان همگان را به خود خیره میکند.
اگر بخواهیم بدانیم که چگونه نور و ترکیب آن در دنیای نور پردازی جادوی خود را به معرض نمایش می گذارد باید به سراغ اصلی ترین بازیگران این صحنه نمایش یعنی پروژکتور ال ای دی  و وال واشر  ال ای دی برویم.

پروژکتور ال ای دی (پروژکتور LED )

پروژکتور ال ای دی   را ما بیش تر تحت  عنوان نور افکن می شناسیم .پروژکتور ال ای دی کاربرد های زیادی در نور پر دازی ساختمان دارد اما یکی از کار برد های تخصصی آن تامین نور و ایجاد روشنایی  در مساحت های بالا و پراکنده است.پروژکتور LED  بنا به محل به کار گیری بر اساس مقدار روشنایی(بر اساس واحد لومن)،مقدار برق مصرفی (وات)،زاویه پراکندگی نور و شکل بدنه انواع مختلفی دارد.
پروژکتورال ای دی  تعامل بسیار خوبی با سیستمهای نور پردازی هوشمند دارند و با استفاده از سنسور ها می توان آنها را در زمان خاص و مدت دلخواه به کار بگیریم.

انواع پروژکتور ال ای دی

پروژکتور ال ای ادی به نوع مختلف SMD   و COB  اشاره کرده که نوع پروژکتور ال ای دی  SMD  دارای زاویه تابش پهن تر و مساحت بیشتری را برای ما روشن خواهد ساخت و به نسبت نوع COB  محفظه کوچکتری دارد.پروژکتور ال ای دی  COB  علا رغم تامین نور تا ۹۰ درجه کیفیت شاخص نمود  نور یا CRI بسیار بهتری نسبت نوع دیگر دارد.

ویژگی های متنوع چراغ پروژکتور  LED برای ساختمان

 مقرون و به صرفه بودن پروژکتور ال ای دی
پروژکتور ال ای دی به نسبت سایر نور افکن ها کمترین مقدار مصرف انرژی دارد و این در حالی است که بازده کاری این نوع چراغ LED  تا چندین برابر بیش تر از نمونه های دیگر پروژکتور ها است .پروژکتور LED  از عناصر اصلی نور پردازی ساختمان هستند که به نسبت سایر عناصر مدت زمان های بیشتری مورد استفاده قرار میگیرند که این مصرف کم انرژی باعث صرفه جویی بالایی در قبض برق شما خواهد داشت.

دوام و عمر بالا پروژکتور ال ای دی
تعمیر و تعویض سیستم نور پردازی گاهی بسیار پرهزینه تر از راه اندازی آن است.اگه شما قصد دارید از این چالش رها پیدا کنید پیشنهاد ما پروژکتور ال ای دی است.این نوع پروژکتور طول عمر بالایی نسبت به نمونه های دیگر تجهیزات روشنایی دارند و با گذشت زمان از شدت نور آنها نیز کاسته نمی شود.

تنوع بالا در طراحی و نور پردازی پروژکتور ال ای دی
رنگ ها و ترکیب آن ها در نور پردازی همه چیز است.پروژکتور LED  دارای رنگ بندی های متنوعی است که با ترکیب آنها می توان جلوه های بسیار زیبا و متنوعی به ساختمان خود بدهیم.

 

وال واشر ال ای دی

وال واشر ال ای دی به مانند  نمونه دیگری از چراغ LED  هسته اصلی نور پردازی های مدرن ساختمان نما رومی،آجری و چوبی را تشکیل می دهند. وال واشر ال ای دی نسبت به پروژکتور ال ای دی اندکی متفاوت هستند.یکی از دغدغه های عمده طراحان نمای بیرونی ساختمان مخفی کردن منبع نور است اینجاست که وال واشر ال ای دی ارزش خود را نشان می دهد. غالبا در نور پردازی دیوارهای صاف استفاده می‌شود. وال واشر ال ای دی از کنارهم قرار گرفتن تعدادی لامپ کوچک  در متراژهای مختلف و به صورت خطی توکار و یا روکار در نمای بیرونی ساختمان به کار گرفته می شود .وال واشر ال ای دی عمدتا به صورت تک ردیفه ،دو ردیفه و بیشتر به صورت خطی و متراژهای متفاوت نور را به صورت خطی بر روی دیوارها،محوطه و بالکن های ساختمان پراکنده می کنند.

ویژگی های وال واشر LED

مقاومت و دوام بالا به نفوذ آب وال واش ال ای دی
وال واش ال ای دی در اکثر موارد در نمای بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد که این کاربردی کیفیت بالای آب بندی چراغ و خاصیت اکسید ناپذیری(زنگ نزدن) وال واش ال ای دی برای مدت زمان بالا را می طلبد.دوام بالا وال واشر ال ای دی به شرایط های گوناگون آب و هوایی از ویژگی های بارز این نوع چراغ ها می باشد.

توان نوردهی بالا و تولید حرارت پایین در وال واشر ال ای دی
وال واشر ال ای دی در هنگام شرایط کاری حرارت بسیار اندکی را تولید می کند که خود به طول عمر بالای این چراغ ال ای دی کمک می کند.در نمونه های چراغ قدیم تر تولید حرارت با مقدار روشنایی رابطه مستقیم داشت یعنی هنگامی که ما به روشنایی بیشتری نیاز داشتیم به موازات آن حرارت بیشتری را باید تحمل می کردیم.این مشکل در وال واشر ال ای دی به طور کامل بر طرف گردیده است.

قابلیت تنظیم عمق و پرتاب نور در وال واشر LED
یکی از ویژگی های بی نظیر وال واشر ال ای دی داشتن لنز های این چراغ LED  است.این لنز ها با مقدار نور پرتابی و زاویه تابش نور وال واشر ال ای دی را به عهده دارند.اینکه هر چراغ چه محدوده ای را برجسته کند و در کدام نواحی تاثیر کمتری بگذارد از اساس و اصول نور پردازی ساختمان می باشد که وال واشر به راحتی از عهده آن بر می اید.

قابلیت تنظیم و شدت نور به وسیله سیستم DMX و TTL
سیستم های DMX و TTL  از سیستم های هوشمند جدیدی هستند که در نور پردازی ساختمان به کار گرفته می شوند. این سیستم ها توانایی تنظیم شدت و تنظیم رنگ وال واشر LED  از راه دور را دارند.شگفت انگیزاست نه؟

مزایا و معایب نور پردازی نمای ساختمان

انسان همواره هم بر محیط پیرامون خود تأثیر می گذارد و هم از شرایط و متغیرهای محیطی گوناگون اطراف خودتأثیر می پذیرد. نور که عنصر اصلی بقا و ادامۀ حیات اوست در این میان نیازی بنیادین است.

بالا رفتن ارزش ساختمان
نورپردازی در نمای بیرون ساختمان با استفاده از انواع چراغ LED  ارزش و عیار یک ساختمان را بالا می برد.این همان جادوی نور پردازی با استفاده از پروژکتور ال ای دی و وال واشر ال ای دی است .ارزش افزوده ای که نور پردازی نمای بیرون ساختمان بر روی قیمت متراژ هر کدام های از واحد های ساختمان می گذارد را نمی توان با هیچ چیز دیگر مقایسه کرد.تجربه نشان داده است که افراد در هنگام خرید و اجاره ساختمان های نور پردازی شده با نمونه های نور پردازی نشده حاضر به پرداخت مقدار به مراتب بیش تری هستند.

حس زنده بودن ساختمان با نور پردازی نمای بیرون ساختمان
هنگامی که پرتوهای نور بر روی دیواره های نمای بیرونی یک ساختمان پراکنده می شوند روح و زندگی را به آن ساختمان می بخشند.این دقیقا همان حسی است که بعد از دیدن یک نور پردازی زیبا یک ساختمان  با استفاده از پروژکتور ال ای دی و وال واشر ال ای دی به ما دست می دهد.نور پردازی بالکن ها،درب های ورودی ،پارکینگ هر ساختمان مرده ای را زنده میکند .

تغییر دادن نمای محله و شهر
احتمالا در این مورد شما هم به شدت موافقید؟ساختمانی که در کنار یک خیابان نورپردازی شده است نه تنها برای ساکنین ،برای افراد محله هم پیام آور شادی است.اگر چندین ساختمان نور پردازی شده را تجسم کنید این شادی و حس تازگی را می توان در مقیاس شهر تصور کنیم.

افزایش حجم فروش با نورپردازی نمای بیرونی ساختمان
نور پردازی یکی از مهم ترین تکنیک های  تبلیغات و جذب مشتری می باشد.نور پردازی نمای بیرونی  با استفاده از پروژکتور LED و وال واشر ال ای دی ساختمان صرفا به مجتمع های مسکونی خلاصه نمی شود و همان طور که می دانید در ساختمان تجاری مانند پاساژها،مغازه ها،استخر ها، و … نورپردازی و کیفیت نور پردازی از اهمیت بسیار بیشتری نسبت به نمونه مسکونی آن می باشد.نورپردازی نمای ساختمان اولین پیام جذب را همواره به مشتری می دهد.مشتری را وادار به توجه میکند و این دقیقا همان بهره ای است که صاحبان بازار از آن استفاده می کنند.

سخن آخر

احتمالا شما نیز در سال های اخیر شاهد  رشد بالای نور پردازی در ساختمان های مسکونی،تجاری،ویلا ها و.. از نزدیک بوده اید.البته نما های رومی به علت جدید بودن در کشورمان به مراتب سهم بیشتر از نماهای دیگر از نورپردازی دارند .هزینه های سرویس و نگهداری،مصرف بالای انرژی،حرارت بالا همه وهمه دلایلی بود که تا پیش از ظهور چراغ LED  و نمونه های وال واشر ال ای دی و پروژکتور ال ای دی مانع از استفاده از نورپردازی در اکثر ساختمان ها میگردید اما خوب با توجه به مزایا و کاربردهای بالا چراغ LED  احتمالا نورپردازی در سال های اینده به مانند کابینت ام دی اف و کف سرامیک کم کم نه تنها یک امکان بلکه به یک الزام تبدیل میگردد که نبود آن شاید باعث کاهش فراوان تقاضا برای آن ساختمان و یا بنا گردد.احتمالا بعد از مطالعه این مطلب هنگامی که از کنار یک ساختمان زیبای نور پردازی شده گذر کنیم با دقت بیشتری به نقش وال واشر LEDو پروژکتور LED در این شکوه نگاه کنیم.

پاسخی بگذارید

انتخاب دسته محصولات