سایت در حال بروزرسانی میباشد لطفا برای استعلام موجودی کالا با شماره تلفن های 66736545 و 66732490 تماس حاصل فرمایید.

آشنایی با تابلو روان LED

تابلو روان1

آشنایی با تابلو روان

در ابتدای این مقاله به طور مختصر توضیح می دهیم که اصلا تابلو روان چیست؟ در واقع تابلو روان یک نمایشگر دیجیتالی است که امروزه از این نمایشگر به وفور در مکان های مختلف استفاده می شود و مطمئنا شما نیز آن ها را مشاهده کرده اید. از این نمایشگرها به عنوان تابلوی تبلیغاتی در مکان ها مختلف مانند فروشگاه ها، مغازه ها و از این قبیل موارد استفاده می شود.

 

تابلو روان چیست؟

این دستگاه شامل قطعه های مختلفی اعم از قاب، ماژول، منبع تغذیه، برد کنترل و … می باشد که ماژول یکی از مهم ترین قطعه های این دستگاه است چرا که نقش اساسی در نمایش این دستگاه دارد.
این دستگاه امروزه کاربردهای فراوانی دارد و هر کدام از قطعه های این دستگاه نیز وظیفه خاص خود را دارند. از این رو اگر می خواهید اطلاعات خود در مورد تابلو روان و اجزای آن بالا ببرید و با مزایا و معایب آن ﺁشنا شوید ما را تا انتهای این مقاله همراهی نمایید.
در واقع تابلو روان همان نمایشگرهای الکترونیکی است که امروزه در جای جای شهر به عنوان تابلوهای تبلیغاتی از آن استفاده می شود و قابل مشاهده است. امروزه اسم‌‎های مختلفی برای نمایشگرهای الکترونیکی بکار می‌رود که شامل تابلو روان، تابلو led، تابلو متحرک، تابلو دیجیتالی و … می باشد. در واقع هدف اصلی استفاده از این تابلوهای دیجیتالی، تبلیغات است. این مساله سبب شده که امروزه تابلو متحرک یا همان نمایشگر های دیجیتالی برای تبلیغات و اطلاع رسانی به کار برده شود.
از این رو در اکثر فروشگاه ها و مغازه‌ها و مکان‌های تبلیغاتی با این نمایشگر روبه رو می شویم. بخش‌ها و اجزای مختلفی تشکیل دهنده این نمایشگر دیجیتالی هستند که عبارتند از:

اجزای تشکیل دهنده تابلو روان

ماژول LED، قاب یا همان فریم، منبع تغذیه، پاور و کنترلر یا همان برد کنترل کننده. که هر کدام از این اجزا وظیفه ای خاص را در این نمایشگر دیجیتالی ایفا می کنند. از آنجایی که هدف از استفاده این نمایشگر دیجیتالی تبلیغات است لذا دستگاهی است که نوشته ها و تصاویر را نمایش می دهد. در ادامه به ﺁشنایی با اجزای تشکیل دهنده این نمایشگر دیجیتالی می پردازیم و آن ها را معرفی می نماییم.

ماژول تابلو روان

در واقع تابلو led مجموعه ای از بلوک های آماده و ساخته شده است که به این بلوک ها ماژول تابلو روان می گویند. در واقع می توان گفت که این تابلو متحرک از ماژول ها تشکیل می شود چرا که با کنار هم چیده شدن ماژول LED بر روی قاب، صفحه نمایش اصلی تابلو led به وجود می ﺁید. برنامه دهی ماژول LED توسط کنترلر انجام می شود. همچنین ماژول LED توسط کابل دیتا به نام کابل فلت با هم سری می شود.
به طور کلی ماژول ها مجموعه ای از LED و برد ها با اندازه مشخص هستند که از آن ها برای تعیین آدرس و واشرهای آب بندی استفاده می شود. ماژول ها در تابلو های دیجیتالی نقش اصلی را ایفا می کنند حتی کیفیت این تابلو ها نیز ماژول ها تعیین می کنند بدین صورت که فاصله LED ها و ماژول ها تعیین کننده و نشان دهنده کیفیت تابلو روان ها می باشند و همچنین میزان درخشندگی و برد دید تابلو روان را نیز تعیین می کند.

نقش ماژول تابلو روان

وظیفه و نقش اساسی ماژول تابلو روان نمایش اطلاعاتی بر روی نمایشگر دیجیتالی اعم از انیمیشن، متن، عکس و فیلم و نوشته است. همچنین این قطعه دارای انواع مختلفی است. ماژول ها را می توان به صورت تک رنگ و سه رنگ در بازار تهیه نمود و ماژول های سه رنگ شامل رنگ های سبز و قرمز با رنگ ترکیبی زرد و آبی قرمز با رنگ ترکیبی بنفش می باشد.

انواع ماژول LED

همچنین امروزه مدل دیگری از ماژول LED نیز موجود می باشد که به آن ماژول فول کالر می گویند و این نوع ماژول دارای قابلیت پخش تمام رنگ ها می باشد. همچنین این نوع ماژول تابلو روان از نظر داشتن نوع LED نیز دسته بندی می شود چرا که ماژول فول کالر دارای دو نوع LED DIP و SMDاست. همچنین ماژول ها از نظر ضد آب بودن نیز طبقه بندی می شود و به نام های Indoor، semi outdoor و outdoor تقسیم بندی می شوند.
مدل ماژول Indoor یا همان سالنی در واقع ارزان ترین مدل ماژول تابلو روان است و از این رو بیشتر در محیط هایی همچون سالن ها و فروشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. مدل ماژول outdoor یک مدل کاملا ضد آب است و به دلیل داشتن این ویژگی به راحتی قابل استفاده در فضاهای بیرونی و باز می باشد چرا که این مدل در مقابل نور خورشید و باران کاملا مقاوم است.
در مقابل این مدل، مدل semi outdoor در برابر آب و باران هیچ نوع مقاومتی ندارد و در واقع ﺁب بندی نیستند. ولی در مقابل نور خورشید مقاوم هستند و به راحتی محتویات تابلو روان را نمایش می دهند.

فریم یا قاب تابلو روان

در واقع فریم یا قاب نمایشگرهای دیجیتالی نوعی باکس از جنس آلومینیوم است. این باکس محل قرارگیری ماژول منبع تغذیه و برد کنترلر است و این قطعات در این باکس محافظت می شوند. این باکس ها که به آن ها کابینت های تابلو روان نیز می گویند ویژگی های خاص خود را دارند که ضد آب بودن، داشتن درب مناسب برای کابینت، قفل درب مخصوص و باکیفیت، بکارگیری ورق مرغوب و ضخیم، گلند مرغوب و استفاده از رنگ های پودری استاتیک از مهم ترین ویژگی های این قطعه است.
در واقع این کابینت ها علاوه بر اینکه نقش محافظت کننده ماژول ها را دارند تضمین کننده کیفیت، دقت و یکنواختی سطح تابلو روان نیز می باشند. چرا که تمام نیازهای یک نمایشگر دیجیتالی اعم از سیستم تهویه هوا، مدارهای الکترونیکی و ماژول ها روی این قطعه تابلو روان تعبیه می شود.

کنترلر یا همان بردهای کنترل کننده

همان طور که در بالا نیز اشاره نمودیم برنامه دهی ماژول LED توسط کنترلر انجام می شود. کنترلر یک برد الکترونیکی است که فرماندهی نمایشگر دیجیتالی را بر عهده دارد. در واقع وظیفه کنترلر برنامه ریزی ماژول تابلو روان و مدیریت کردن نمایشگر است. محل قرارگیری این قطعه تابلو دیجیتالی پشت ماژول ها و داخل کابینت است. همچنین این بردها انواع مختلفی دارند و شامل دو دسته آفلاین و آنلاین می باشند. بدین صورت که این بردها هم قابل اتصال به کامپیوتر هستند و هم بدون اتصال دائم به کامپیوتر می باشند.
این کنترلرها دارای یک کابل یا یک کارت حافظه ای هستند که توسط آن ها به کامپیوتر وصل می شوند. در واقع کنترلرهای نوع آفلاین منتقل کننده اطلاعات به برد کنترلر هستند. نمایش اطلاعات در این نوع کنترلرها بدین شکل است که کنترل اطلاعات به صورت منظم روی تابلو نمایش داده می شود وپس از اتمام دوباره این اطلاعات از اول شروع به نمایش می کنند. و این چرخه تکرار می شود.
نوع آنلاین این قطعه از طریق کامپیوتر به یک دستگاه پخش کننده خارجی مثل تلویزیون وصل می شود و تصاویر و دیگر اطلاعات را مانند یک تلویزیون بزرگ روی نمایشگر نمایش می دهد.

همچنین کنترلر ها نقش اساسی در تعیین کیفیت تابلو روان ها دارند. این قطعه علاوه بر اینکه برنامه ریزی ماژول ها را بر عهده دارد در برنامه ریزی نمایش و ارائه با کیفیت متن ها و نوشته ها انیمیشن ها عکس ها و فیلم ها و تصاویر و کلیپ ها در رنگ های مختلف نیز نقش دارد و تعیین کننده کیفیت این برنامه ریزی ها می باشد.
همان طور که مشاهده نمودید کنترلر یا همان برد الکترونیکی وظایف مختلفی دارد از دیگر وظایف این قطعه ارسال نوع اطلاعات در بازه زمانی مشخص است. از دیگر کارایی هایی که این قطعه در نمایشگر دیجیتالی دارد که توانایی تغییر افکت ها و متون و گرافیک ها را دارد. همچنین قابلیت تغییر و تنظیم ساعت و تاریخ را به کاربر می دهد. همچنین به شما این امکان را می دهد که انواع نوشته ها و متون را به زبان دلخواه نمایش دهید و بتوانید بدون محدودیت در مقدار و میزان متون بتوانید هر آنچه که می خواهید را نمایش دهید.

منبع تغذیه یا همان پاور تابلو روان

وظیفه منبع تغذیه در نمایشگرهای دیجیتال این است که جریان برق مصرفی نمایشگر دیجیتالی را تامین کند. این قطعه قابلیت تبدیل برق با ولتاژ ۲۲۰ ولت AC شهری را به ولتاژ مورد نیاز ماژول ها و کنترلرها را دارد. معمولا برق مورد نیاز ماژول ها و کنترلرها برای روشنایی عموماً ۵ ولت مستقیم DCاست. معمولا تعداد منبع تغذیه در نمایشگر های دیجیتالی به تعداد ماژول ها در نمایشگر و همچنین قدرت جریان دهی خود منبع تغذیه بستگی دارد. از این رو به دلیل وجود این علت امکان دارد که در یک تابلو روان ۱ تا چندین منبع تغذیه وجود داشته باشد.

منبع تغذیه سوییچینگ

حال که با اجزا و وظایف قطعات تشکیل دهنده تابلو روان ﺁشنا شدیم در ادامه به مزایای استفاده از این دستگاه می پردازیم.

مزایای تابلو روان

مزایای استفاده از این دستگاه بسیار زیاد است به همین علت امروزه استفاده از این دستگاه زیاد می باشد و مورد استقبال مردم قرار گرفته است. از جمله مزایای تابلو روان عبارتند از:
اولین و مهم ترین مزیت این دستگاه دیجیتالی این است که می توان این دستگاه را در رنگ ها و طرح های متنوع و بسیار زیبا ساخت و پیاده سازی کرد.داشتن نور بسیار بالا و فوق العاده و قابلیت خوانایی از فواصل دور از دیگر مزایای تابلو روان می باشد. از دیگر مزایای تابلو متحرک یا همان نمایشگر دیجیتالی که سبب شده بسیاری از افراد به استفاده از آن علاقه مند شوند دوام بسیار بالا و عمر و ماندگاری زیاد آن است. همچنین از دیگر مزایای استفاده از این نمایشگر دیجیتالی این است که مصرف برق بسیار کمی دارد و از این رو استفاده از آن برای تمام افراد صرفه اقتصادی دارد. نمایشگر دیجیتالی یا همان تابلو led یکی از رسانه های مدرن و به روز دنیا است که مطابق با جدیدترین و آخرین فناوری های تبلیغاتی روز دنیا است.

از دیگر مزایای تابلو روان این است که این نمایشگر دیجیتالی توانایی پخش صدا و تصویر و موسیقی را به صورت زنده دارد.
همچنین این دستگاه دیجیتالی این قابلیت را به کاربر می دهد که بتواند پیام ها و یا متون و محتوا را در سریع ترین زمان ممکن تغییر دهد.
همچنین از دیگر مزایای قابل توجه تابلو روان این است که هیچ محدودیتی در زمان پخش و مقدار محتوای نمایش ندارد.
این تابلو روان ها اگر در ساخت آن ها از ماژول outdoor استفاده شود می توان به راحتی و بدون هیچ محدودیتی این نمایشگر دیجیتالی را در محیط های خارجی نصب کرد.
این دستگاه و نمایشگر دیجیتالی در کنار مزایای بیشماری که دارد دارای معایبی نیز می باشد. از جمله معایب تابلو روان که یک تابلوی تبلیغاتی معروف است این است که از آنجایی که واردات ماژول ها و برد های این نمایشگر دیجیتالی چینی و وارداتی هستند سبب شده که این نمایشگر ها کیفیت لازم را نداشته باشند و به طوری که مدتی پس از استفاده از این نمایشگرهای دیجیتالی نور خروجی آن کاهش و رنگ نورهای آن نیز تغییر کند. همچنین این تابلوهای دیجیتالی ارزان و بدون هیچ گارانتی و ضمانتی می باشند.
از دیگر معایب این نمایشگرهای دیجیتالی این است که اگر این تابلو ها به صورت Indoor و Semioutdoor ساخته شود نمی توان آن ها را در محیط های باز و خارجی نصب کرد. البته لازم به ذکر است که بدانید این نوع ماژول ها در مقابل ماژول های outdoor دارای قیمت پایین تر و مناسب تری هستند.

کاربرد و سایر ویژگی های تابلو روان

در نهایت لازم به ذکر است که بدانید تابلو led یا همان تابلو روان، متحرک است به همین دلیل به آن تابلو متحرک نیز می گویند. یعنی اینکه متون و نوشته ها و محتویات قابل نمایش در این تابلو حرکت می کنند. این تابلو ها امروزه دارای انواع مختلفی هستند که تابلو ال ای دی روان تک رنگ، تابلو ال ای دی روان سه رنگ، هفت رنگ و یا چند رنگ (قرمز، سبز، سفید، آبی) و تابلو ال ای دی روان تمام رنگی شامل آن می باشند. از این تابلو برای کاربردهای متنوعی چون: تجارت، مراکز خرید، حمل و نقل، بانک ها و موسسات مالی ، صرافی‌ها ، بنگاهها تجاری، ارتباطات و شرکت ها ، بردهای خبررسانی و هزاران مورد دیگر به کاربرده شود.ساخت تابلوی تبلیغاتی روان به شیوه های Indoor و Semioutdoor استفاده می‌شود.

 

پاسخی بگذارید

انتخاب دسته محصولات