سایت در حال بروزرسانی میباشد لطفا برای استعلام موجودی کالا با شماره تلفن های 66736545 و 66732490 تماس حاصل فرمایید.

چراغ مناسب برای محیط های صنعتی و کارگاهی

چراغ صنعتی و کارگاهی

 

پيشرفت صنايع، ازدياد واحدهاي صنعتي و توليدي و نياز روزافزون به بازده بيشتر براي تامين نيازهاي مصرف‌كنندگان ايجاب ميكند كه كار بيشتر در محيط هاي بسته در مدت شب و روز ادامه داشته باشد. بنابراين استفاده از نور مصنوعي به‌تدريج توسعه يافته است. امروزه مسئله روشنايي براي كارگاه‌هاي صنعتي اهميتي ويژه يافته است. زيرا كمبود روشنايي در محيط كار، افزون بر ايجاد خستگي اعصاب، آسيب هاي ديگري به سلامت كارگر وارد مي‌آورد. این در حالی است که طبق آمارها بیش از ۱۱% کارگاهها در ایران فاقد روشنایی مناسب می باشند.
اهمیت موضوع روشنایی در صنعت بسیار بالاست زیرا به طور مستقیم با سلامت کارکنان و بازدهی فعالیت در ارتباط است، بنابراین باید به روشنايي و كاربرد اصول فني در آن توجه ویژه کرد.
مقاله چراغ صنعتی و کارگاهیروشنايي رضايت بخش به راحتي و آسايش انسان كمك مي كند، بازده كار را بالا مي برد و با كاهش حوادث ناشي از نور غير كافي، ایمنی محیط کار را افزایش می‌دهد.
با توجه به مطالب بالا، سعی می‌کنیم در این مقاله شما را در انتخاب چراغ مناسب و توجه به ویژگی هایی که باید در روشنایی محیط‌های صنعتی و کارگاهی لحاظ شود راهنمایی کنیم.

چراغ صنعتی و کارگاهی محصولاتی هستند که قابل استفاده در سوله ها و کارگاه ها می باشند و می‌توانند به عنوان تامین کننده روشنایی مورد استفاده قرار گیرند. این محصولات دارای ویژگی‌های منحصر به‌فردی هستند که آنها را از سایر چراغ‌های قابل استفاده در محیط‌های دیگر مجزا می‌سازد.

این چراغ همان‌طور که از نامش پیداست، در اماکن صنعتی مانند سوله ها، کارگاه ها، کارخانه‌های کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای استانداردهای لازم مانند جنس بدنه، کلاس محافظتی(IP)، عملکرد و دیگر ویژگی‌های استاندارد می‌باشد.

چراغ‌های مناسب صنعت دارای تنوع زیادی هستند و در مدل‌های مختلف با اندازه‌ها و ابعاد گوناگون تولید می‌شوند. در ساخت چراغ‌های صنعتی و کارگاهی از روش‌های طراحی و ساخت پیشرفته و مواد با کیفیت استفاده شده است که جهت به کار بردن این محصولات در شرایط محیطی سخت، محیط‌های شیمیایی، محیط هایی که گردوغبار و دود زیادی دارند تعبیه شده‌اند.

 

 

 

 

 

برای یک انتخاب مناسب در ابتدا سعی کنید موارد زیر را در روشنایی محیط کار خودتان لحاظ کنید.

 

ارتفاع سقف در چراغ صنعتی

ارتفاع سقف را برای نور کارگاه در نظر داشته باشید.

اولین نکته‌ای که در زمان طراحی روشنایی و نور کارگاه یا کارخانه باید مد نظر قرار دهید، ارتفاع سقف است. بسیاری از کارگاه‌ها و مراکز تولیدی سقف بلندتری نسبت به مکان‌های دیگر دارند. همچنین باید نوع سقف را نیز در نظر داشته باشید و بررسی کنید که آیا ملزومات روشنایی مد نظر شما قابلیت نصب بر روی چنین سقفی را دارند یا خیر.
همان طور که ارتفاع سقف تا کف را در نظر می‌گیرید باید فاصله میز کار کارگران (جایی که دستگاه‌ها و ادوات کارگاه به طور میانگین قرار می‌گیرند) تا سقف را نیز اندازه بگیرید. این اندازه‌ها برای طراحی روشنایی و رسیدن به سطح روشنایی مطلوب برای انجام کارها لازم هستند. میزان روشنایی مورد نیاز برای هر کارگاه به عوامل متعددی بستگی دارد، اما چیزی که معمول است یک کارخانه باید ۱۰۰۰ لوکس نور داشته باشد.
در نظر داشته باشید که در بعضی موارد ممکن است شما ملزم به استفاده از نورپردازی موضعی و تاکیدی (accent lighting) و یا نور طبیعی نیز باشید.

 

مقاله چراغ صنعتی و کارگاهی

روشنایی مناسب با کارگاه خود را انتخاب کنید.

معمولا برای نورپردازی محیط‌های صنعتی و کارگاهی از سه گروه روشنایی فلوئورسنت‌ها، متال‌هالیدها و ال‌ای‌دی‌ها استفاده می‌شود. هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایبی دارد که در ادامه توضیح می‌دهیم.

در حال حاضر لامپ‌های متال‌هالید رایج‌ترین نوع روشنایی در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها هستند. لامپ‌های متال‌هالید شاخص تفکیک رنگ (CRI) بالایی دارند و بلافاصله بعد از روشن شدن با حداکثر توان خود به تولید نور می‌پردازند. از جمله معایب لامپ‌های متال‌هالید که آن‌ها را به گزینه‌های نامناسب تبدیل می‌کند، می‌توان به هزینه‌های بالای انرژی، استفاده از جیوه به عنوان ماده‌ای خطرناک و سمی، عدم امکان استفاده از دیمر و طول عمر پایین‌تر نسبت به لامپ‌های ال ای دی، اشاره کرد.

لامپ‌های فلورسنت در مقایسه با لامپ‌های متال‌هالید، به نسبت میزان مصرفی که دارند کارایی قابل قبولی از خود به نمایش می‌گذارند. لامپ‌های فلوئورسنت شاخص تفکیک رنگ پایین‌تری دارند و شدت نور کمتری را نیز می‌توانند تولید کنند. لامپ‌های فلوئورسنت از نظر کیفی در انتهای فهرست پیشنهادی ما به شما قرار دارند.

لامپ‌های ال ای دی به سرعت در حال گرفتن جایگاه لامپ‌های فلوئورسنت و متال‌هالید در روند نورپردازی کارخانجات و کارگاه‌ها هستند.
لامپ‌های ال‌ای‌دی همان کیفیت نور و کارایی متال‌هالید‌ها را با مصرف انرژی بسیار کمتر ارائه می‌کنند. در لامپ‌های ال ای دی خبری از جیوه نیست و به علت عمر بالای این لامپ‌های ال ای دی، هزینه‌های نگه‌داری و تعمیرات این لامپ‌ها بسیار کمتر است.
همچنین لامپ‌های ال ای دی قابلیت تنظیم شدت نور نیز دارند و تنها نکته‌ای که شاید بتواند شما را از خرید آن در حال حاضر منصرف کند، قیمت بالای آن در مقایسه با دیگر نوع‌های روشنایی است که باید توجه داشته‌باشید که این قیمت بالاتر به شکل کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه‌های تعمیرات به جیب شما بازخواهد گشت.

 

چراغ ال ای دی صنعتی

مصرف کمتر انرژی و عمر بیشتر باعث شده که LED در بالای لیست انتخاب‌های مشتریان برای نورپردازی فضای کارخانه، انبار و سالن تولید قرار گیرد. ولیکن تنوع گسترده چراغ‌های صنعتی LED در کنار قیمت‌های متفاوت باعث شده که مشتریان نتوانند بطور قطعی در مورد انتخاب سیستم روشنایی تصمیم‌گیری نمایند.
با توجه به مزایا و معایب هرنوع از لامپ‌های صنعتی که در بالا ذکر شد پیشنهاد ما به شما استفاده از لامپ‌های ال ای دی صنعتی و کارگاهی می‌باشد. به همین منظور و برای انتخاب دقیق‌تر محصولات ال ای دی نکاتی را در مورد این محصولات ذکر می کنیم.

رنگ نور چراغ صنعتی و کارگاهی

شاخص‌های مهم در انتخاب چراغ‌های صنعتی LED

  •  به رنگ نور دقت نمایید

کیفیت نور و نحوه بازتولید رنگ‌ها ممکن است به‌سادگی از قلم بیافتد. در انبارها که کارکنان مشغول خواندن لیبل و اجناس هستند احتمالاً با رنگ‌های مختلف سروکار دارند از این‌رو کیفیت نور اهمیت ویژه پیدا می‌کند.
دمای رنگ مرسوم برای انبارها و کارخانجات بین ۳۰۰۰ کلوین تا ۵۷۰۰ کلوین می‌باشد. این نور برای کار و فعالیت مستمر مناسب بوده و دمای رنگ‌های بالاتر برای کار توصیه نمی‌شود. همچنین شاخص نمود رنگ یا CRI به نمایش واقعی رنگ‌ها مربوط است و عددی بین ۱ تا ۱۰۰ می‌باشد. ال ای دی‌های کیفیت پایین شاخص نمود رنگ کمی دارند و در زیر نور آن‌ها رنگ‌ها تحریف شده به نظر می‌آیند. برای کار مداوم بهتر است CRI بالای ۸۰ انتخاب گردد.

 

 

  •  به شاخصه‌های غیر نوری نیز توجه نمایید

    شاخص غیرنوری چراغ صنعتی و کارگاهی

LED تکنولوژی نوپایی است؛ بسیاری از مصرف‌کنندگان هنوز تصور می‌کنند یک مدل برتر وجود دارد که کلیه نیازهای آن‌ها را برطرف می‌کند. در هنگام خرید معمولا به نور و مصرف انرژی دقت ویژه می‌نمایید ولی این کار نباید باعث شود که به سایر

جنبه‌ها بی‌توجهی کنید. به پخش نور و استحکام بدنه توجه نمایید، همچنین قابلیت شست و شو با آب پرفشار برای بسیاری از صنایع غذایی جزو موارد اجباری است.
همچنین به شار(لومن) خروجی توجه نمایید. آیا این نور خالص خروجی از چراغ است یا نور چیپ LED؟ برخی کالاها ممکن است شار نوری LED را بر روی بسته‌بندی ذکر نمایند درحالیکه بخشی از نور LED توسط شیشه، لنز و رفلکتور چراغ جذب می‌گردد.

 

 

 

 

  • در مورد تولیدکننده / تامین‌کننده تحقیق کنید

در حال حاضر به‌دلیل تازگی محصولات LED بسیاری از افراد با دانش فنی اندک اقدام به تولید یا واردات محصولات LED می‌نمایند؛ در این میان مشتریان هم گاهاً محصولاتی تهیه می‌نمایند که پشتیبانی فنی و تکنیکال ندارند. به یاد داشته باشید که محصول مورد نظر شما یک محصول گران‌قیمت بوده و قرار است سال‌ها برای شما کار کند. آیا شرکت تامین کننده توانایی پشتیبانی از محصول شما را دارد یا ممکن است در جایی در طول مسیر شما را با مشکلات‌تان تنها بگذارد؟

 

  • درخشش LED را در نظر بگیرید

    روشنایی صنعتی و کارگاهی

طبیعت نور LED متمرکز و نقطه‌ای است؛ به بیان دیگر LED نور خود را در سطح کوچکی ایجاد می‌نماید. این موضوع مترادف درخشندگی بالا است و اگر به شکل مناسب کنترل نشود موجب ایجاد خیرگی و خستگی زودهنگام چشم می‌شود.
به همین دلیل در گذشته در مواردی که محدود نمودن خیرگی اهمیت بالایی داشته، از LED استفاده نمی‌شد ولیکن در LED های نسل جدید این مشکل کاملا حل شده است.

 

  • سایر گزینه‌های مصرف بهینه انرژی را در نظر بگیرید

تصور نکنید با انتخاب روشنایی LED بالاترین حد صرفه‌جویی را اجرا نموده‌اید! برای صرفه‌جویی بیشتر ادوات کنترل کننده را نیز مد نظر قرار دهید.
از سنسورهای عبور و حضور برای کنترل لامپ‌ها بهره برداری نمایید. برخی سیستم‌های پیشرفته با تغییر میزان تابش خورشید به داخل ساختمان، سطح نور لامپ ها را کنترل می‌نمایند و از هدررفت انرژی جلوگیری می‌نمایند.

 

 

 

  • منافع پنهان تامین نور کارخانه با روشنایی ال ای دی

روشنایی ال ای دی علاوه بر کاهش هزینه‌های جاری برق، هزینه‌های تعمیر و نگه‌داری را نیز کاهش می‌دهند. چراغ‌های ال ای دی ۵ برابر چراغ‌های قدیمی عمر می‌کنند و یک پنجم آن‌ها انرژی مصرف می‌کنند.
چراغ‌های ال ای دی بلافاصله بعد از اتصال جریان روشن می‌شوند می‌توان شدت نور آن‌ها را به طور دلخواه تنظیم کرد؛ این خصوصیت امکان قسمت‌بندی دقیق‌تر نور کارخانه از نظر روشنایی را فراهم می‌کند، یعنی به ازای فعالیتی که در هر نقطه از کارخانه در حال انجام است روشنایی آن قسمت به صورت دقیق تنظیم شده باشد. لامپ ال ای دی انرژی کمتری مصرف می‌کند، گرمای کمتری به محیط زیست می‌دهد و تولید گازهای گلخانه‌ای واحد تولیدی را پایین می‌آورد. تولید گرمای کمتر به معنای بهبود کیفیت محیط کار برای کارگران و استفاده کمتر از سیستم‌های تهویه (یعنی کاهش هزینه) است.

روشنایی ال‌ای‌دی به عنوان شیوه‌ی نورپردازی مدرن و امروزی موجب افزایش بهره‌وری، ایمنی، و خلاقیت در تولید شده است. مهندسین صنایع و مدیران خط تولید متوجه شده‌اند که استفاده از روشنایی ال ای دی به عنوان منبع نور کارخانه در عین حالی که موجب افزایش روحیه کارکنان می‌شود، باعث کاهش هزینه‌های کارخانه نیز می‌شود که هر دوی این موارد باعث افزایش بهره‌وری و کارایی خط تولید می‌شود.

روشنایی ال ای دی صنعتی و کارگاهی

کلام آخر اینکه بازار روشنایی آشفته و پر جنب‌و‌جوش است و تشخیص تفاوت‌ها در چنین بازاری ساده نیست؛ اما اگر از نیاز خود آگاه باشید و سوالات را به شکل صحیح بپرسید می‌توانید نور مناسب پروژه خود را پیدا نمایید.

پاسخی بگذارید

انتخاب دسته محصولات